Trzy filmy dystrybuowane przez Kino Świat – „Zamach na papieża”, ostatni wspólny film Bogusława Lindy i Władysława Pasikowskiego, twórców kultowych „Psów”; „Franz Kafka” – poruszający hołd filmowy dla jednego z najważniejszych twórców XX wieku w reżyserii Agnieszki Holland; oraz „Światłoczuła” – doceniona przez polskich widzów historia miłosna w reżyserii Tadeusza Śliwy – znalazły się w Konkursie Głównym 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
„Zamach na papieża” to porywający thriller w reżyserii legendy polskiego kina, Władysława Pasikowskiego, odsłaniający kulisy jednej z najbardziej tajemniczych operacji służb specjalnych XX wieku – zamachu na Jana Pawła II. W gwiazdorskiej obsadzie, obok Bogusława Lindy, występują między innymi: Karolina Gruszka („Maria Skłodowska-Curie”) oraz Ireneusz Czop („Broad Peak”). Producentem filmu „Zamach na papieża” jest studio Wonder Films. Tylko w kinach od 26 września.
„Franz Kafka” to długo oczekiwana, międzynarodowa produkcja w reżyserii wielokrotnie nagradzanej Agnieszki Holland („Zielona granica”, „W ciemności”). To nie tylko portret literackiej ikony XX wieku, ale także opowieść o wrażliwym człowieku, którego lęki i dylematy mocno rezonują z dzisiejszym młodym pokoleniem. Reżyserka nielinearnie podąża śladami swojego bohatera – od dzieciństwa, przez najważniejsze momenty jego życia, aż po jego spuściznę. Producentem filmu „Franz Kafka” jest studio Metro Films. Tylko w kinach od 24 października.
„Światłoczuła” to film o miłości w reżyserii Tadeusza Śliwy, twórcy hitu „(Nie)znajomi” i zdobywcy Fryderyka za teledysk do utworu „Początek” zrealizowanego dla Męskiego Grania. Historia Agaty i Roberta podbiła serca polskich widzów – film zobaczyło w kinach ponad 160 tysięcy widzów. Producentem filmu „Światłoczuła” jest studio Wonder Films.

fot. Bartosz Mrozowski
Opis: Rok 1981. Kreml wydaje rozkaz: zlikwidować Jana Pawła II. Konstanty „Bruno” Brusicki (Bogusław Linda) – były snajper i legenda wywiadu – zostaje zmuszony do udziału w tajnej operacji zamachu na papieża. Jego zadaniem jest zatuszowanie śladów oraz eliminacja zamachowca – Alego Agcy. Wciągnięty w szpiegowską intrygę i bezwzględną walkę o wpływy, Bruno trafia w sam środek kulis zamachu, które do dziś budzą wiele pytań. W obliczu narastającego konfliktu wewnętrznego musi podjąć decyzje, które nie tylko zadecydują o jego losie, ale mogą też zmienić bieg historii. Jaką rolę odegra Bruno – i czy jego wybory wpłyną na przebieg tego przełomowego wydarzenia?
Gatunek: thriller/sensacyjny
Produkcja: Polska 2025
Reżyseria: Władysław Pasikowski („Kroll”, „Psy”, „Jack Strong”, „Kurier”, „Psy 3. W imię zasad”)
Producent: Klaudiusz Frydrych („Jack Strong”, „Kurier”, „Psy 3. W imię zasad”, „Minghun”), Inga Kruk („Twarz”, „W imię”, „Minghun”)
Producent wykonawczy: Ewa Jastrzębska („Skrzyżowanie”, „Chleb i sól”, „Cicha noc”)
Kierownictwo produkcji: Sylwia Rajdaszka („Skrzyżowanie”, „Kobieta na dachu”, „Cicha noc”)
Zdjęcia: Maciej Lisiecki („Psy 3. W imię zasad”, „Sługi wojny”)
Scenografia: Wojciech Żogała („Listy do M. Pożegnania i powroty”, „Pani od polskiego”, „Bo we mnie jest seks”)
Kostiumy: Małgorzata Braszka („Psy 3. W imię zasad”, „Kamerdyner”, „Kurier”)
Charakteryzacja: Agnieszka Hodowana („Kulej. Dwie strony medalu”, „Chrzciny”, „Magnezja”)
Montaż: Jarosław Kamiński („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Jack Strong”)
Obsada: Bogusław Linda („Psy”, „Kroll”, „Demony wojny”, „Psy 3. W imię zasad”), Karolina Gruszka („Maria Skłodowska-Curie”, „Święto ognia”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”), Ireneusz Czop („Broad Peak”, „Jack Strong”, „Wołyń”)
Więcej o filmie „Franz Kafka”:

fot. Marlene Film Production
Opis: Franz Kafka – młody człowiek uwięziony w koszmarze biurokratycznej codzienności, przypominającej dzisiejszą rzeczywistość pracowników wielkich korporacji. Wegetarianin z wyboru – zanim stało się to powszechne. Syn despotycznego ojca uwikłany w kruche relacje z kobietami. Pogrążony w egzystencjalnym kryzysie na długo przed tym, kiedy samotność stała się efektem ubocznym mediów społecznościowych. Niezrozumiany, pełen lęków, uciekał w świat ironii, absurdu i wyobraźni, tworząc dzieła, które uczyniły go jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: Czechy/Polska/Niemcy 2025
Reżyseria: Agnieszka Holland („Zielona granica”, „Obywatel Jones”, W ciemności”, „House of Cards”, „Europa Europa”),
Scenariusz: Marek Epstein („Szarlatan”, „W cieniu”)
Obsada: Idan Weiss („Grauer Reiter”, „Weltschmerz”), Carol Schuler („Homeland”, „Skylines”), Gesa Shermuly („In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte”), Sebastian Schwarz („Jestem Twój”, „Richard III”), Peter Kurth („Babilon Berlin”, „Good Bye Lenin!”), Sandra Korzeniak („Żeby nie było śladów”, „Zielona granica”), Katharina Stark („W niemieckim domu”, „Zemsta Luny”), Jenovefa Bokova („Chwile”, „Przeboje i oldboje”)
Więcej o filmie „Światłoczuła”:

fot. Karolina Grabowska
Opis: Agata pracuje z trudną młodzieżą, nurkuje na bezdechu, czerpie z życia pełnymi garściami. Jest niewidoma. Robert jest wziętym fotografem. Ucieka od ludzi. Ich spotkanie zmieni wszystko. Pomoże odnaleźć im miłość i pokonać własne ograniczenia.
Gatunek: romans
Produkcja: Polska 2024
Reżyseria: Tadeusz Śliwa („(Nie)znajomi”, „Gang zielonej rękawiczki”)
Scenariusz: Tomasz Klimala („365 dni”, „Furioza”), Hanna Węsierska („Skazana”, „Mayday”, „Lejdis”)
Producenci: Klaudiusz Frydrych („Minghun”, „Jack Strong”, „Psy 3. W imię zasad”, „Sęp"), Inga Kruk („Minghun”, „Twarz”, „W imię”), Agata Dybul („Zołza”, „Każdy wie lepiej”, „Powrót”)
Producent kreatywny: Krzysztof Rak („Boże Ciało”, „Bogowie”, „Sztuka kochania”)
Kierownictwo produkcji: Weronika Pacewicz („Minghun”, „Broad Peak”, „Bejbis”)
Zdjęcia: Michał Englert („Kobieta z…”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Teściowie”)
Scenografia: Ewa Mroczkowska („Kobieta z…”, „Chleb i sól”)
Kostiumy: Małgorzata Karpiuk („Rzeczy niezbędne”, „Absolutni debiutanci”)
Charakteryzacja: Daria Siejak („Wołyń”, „Teściowie 2”)
Montaż: Robert Gryka („Gang zielonej rękawiczki”, „Chemia”)
Obsada: Matylda Giegżno („Kos”, „Warszawianka”, „Klangor”), Ignacy Liss („Znachor”, „Sortownia”), Bartłomiej Deklewa („Absolutni debiutanci”, „#BringBackAlice”), Aleksandra Pisula („Wojenne dziewczyny”, „Król”, „Atak paniki”)