Radosław Piwowarski
Radosław Piwowarski to twórca niezapomnianych produkcji: „Pociąg do Hollywood”, „Autoportret z kochanką” oraz „Yesterday”, które na trwałe zapisały się w polskiej kinematografii. Nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych w Wenecji i San Sebastian oraz na FPFF w Gdyni reżyser powraca po kilku latach z nowym filmem „Pani od polskiego” i tak o nim opowiada:
„Wychowałem się w rodzinie, w której kobiety były artystkami, nauczycielkami, bojowniczkami. Walczyły w powstaniach, zmagały się z faszyzmem i komunizmem, nędzą okupacji i PRL, zachowując godność, humor i zdrowy stosunek do szaleństw rzeczywistości. A przy tym wszystkim były opoką dla swych mężczyzn. Dorastałem wśród dzieł sztuki przedstawiających ich niezwykłość – mój stryjeczny dziadek Stanisław Przybyszewski był pisarzem, ojciec Edward – rzeźbiarzem, a mama Monika – malarką. Kobiety otaczały mnie w rzeźbach, obrazach, w książkach. Nie mogło być inaczej – bohaterkami wszystkich moich filmów były One. Od serialu „Jan Serce” (w głównych rolach 7 kobiet: od Joanny Pacuły do Krystyny Feldman), poprzez filmy: „Pociąg do Hollywood” (Katarzyna Figura), „Kochankowie mojej mamy” (Krystyna Janda), „Kolejność uczuć” (Maria Seweryn), „Autoportret z kochanką” (Katarzyna Figura), „Ciemna strona Wenus” (Anna Przybylska), „Królowa chmur” (Danuta Szaflarska). W „Pani od polskiego” w tytułowej roli Sylwia Skrzypczak-Piękoś, także moje odkrycie. Nie ma drugiego reżysera w Polsce, który stworzyłby tyle kobiecych bohaterek i dał debiuty tylu aktorkom. W tej galerii Kobiet – brakowało jednej, która dziś jest mi najbliższa. Kobiety z pokolenia mojej mamy, której wojna ukradła młodość. Film „Pani od polskiego” jest moim hołdem dla niej, dla nich. Ale nie chcę, by ten film był martyrologiczno-patriotyczną laurką. To film o miłości w czasach pogardy. Czyli jak najbardziej aktualny.”
Radosław Piwowarski, reżyser.
PANI OD POLSKIEGO tylko w kinach od 9 maja.






Fot. Marcin Makowski
„Pani od polskiego” to filmowy hołd dla kobiet w czasach wojny opowiadający o silnej bohaterce, która poświęca się miłości w brutalnych okolicznościach, wierząc, że na horyzoncie tli się iskra nadziei. To również uniwersalna historia o sile przetrwania, niezgodzie na zło i próbie przeciwstawienia się losowi. Scenariusz filmu powstał na bazie autentycznych przeżyć ludzi wywiezionych do przymusowej pracy w Niemczech podczas II wojny światowej.
1942 rok. Kresy. Silna i niezależna Eliza rozpoczyna pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Tam poznaje Stacha – unikającego obowiązków, za to lubiącego kłopoty chłopaka, który staje się obiektem jej fascynacji i rodzącej się w niej wielkiej miłości. Stach zostaje jednak zesłany na roboty przymusowe na tereny III Rzeszy. Po jego wyjeździe, Eliza rodzi ich wspólne dziecko i wraz z niemowlęciem na rękach rusza śladami ukochanego. Odnajduje go we Frankfurcie i tam próbują przeżyć, mimo nieludzkich warunków i ciągłych upokorzeń. Eliza cały czas walczy o swoją godność, życie dziecka i – co najtrudniejsze – o miłość Stacha, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz w ogniu wojennej próby oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.
W rolach głównych wystąpili: Sylwia Skrzypczak-Piękoś („Wojenne dziewczyny”) oraz Vitalik Havryla („Planeta Singli. Osiem historii”), a partnerują im zarówno polscy, jak i zagraniczni aktorzy.
Za powstanie filmu odpowiedzialni są uznani twórcy filmowi, w tym, świętej pamięci, operator Arkadiusz Tomiak („Karbala”, „Obława”), scenograf Wojciech Żogała („Kurier”, „Bogowie”) i charakteryzator Waldemar Pokromski („Chłopi”, „Zimna wojna”). Za produkcję odpowiedzialna jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych („Czerwone maki”, „Strzępy”).
Gatunek: wojenny, romans
Produkcja: Polska 2025
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dystrybucja: Kino Świat
Scenariusz i reżyseria: Radosław Piwowarski („Pociąg do Hollywood”, „Autoportret z kochanką”, „Kolejność uczuć”, „Yesterday”)
Obsada: Sylwia Skrzypczak-Piękoś („Wojenne dziewczyny”, „Belfer 2”), Vitalik Havryla („#BringBackAlice”, „Planeta Singli. Osiem historii”), Mirosław Jękot („Krucjata”, „Ojciec Mateusz”), Michael Schiller („Rojst”, „Lista Schindlera”), Wolfgang Boos („Kamienie na szaniec”, „W ciemności”), Robert Gonera („Dług”, „Belfer”), Anna Dzieduszycka („Kajtek Czarodziej”, „Sukienka”), Sandra Naum („Baby boom, czyli Kogel Mogel 5”, „Dzień Matki”), Adrianna Izydorczyk („Pokolenie Ikea”, „Warszawianka”)